Anastas Jovanović - Vrsta: Seminarski | Broj strana: 8 | Nivo: Fakultet Umetnosti

 

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Anastas Jovanović". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

 

Семинарски рад из фотографије
Тема : Анастас Јовановичћ
Анастас Јовановић се родио 1817. године у месту Враце у данашњој Бугарској. Основно школско знање добио је у родном Врацу где је научио да чита од неког Србина из Панчева. Затим се преселио у Србију где га је „учио неки господин који је био чиновник Карађорђевом владом“ , а затим је учио код неког учитеља Мише.То је била једина школа у ондашнјем Београду.
Године 1831 , после очеве смрти прешао је у Београд и Анастасова мајка Марија која је потицала из најугледније породице Врацу , а затим је 1832. почео да ради у Београдској Државној штампарији.Анастас је од почетка заинтересовано пратио шта се ту ради и привлачило га је све што се тамо збивало.Прво је почео да учи терзиски занат , а затим је био примљен да у Књажевскосерпској типографији учи за словолисца.Године 1834. Штампарија се преселила у Крагујевац , па је Анастас тамо прешо.Пошто је био талентован цртач почео је да ради печате , прво за себе и другове , а затим и званичне.Штампарија се поново преселила у Београд и тада Анастас скреће пажњу кнеза Милоша кој је наредио да се штампа Српски буквар.Буквар је био на време печатиран и послат Кнезу у Крагујевац.Задовољан његовим радом кнез Милош га шаље у Беч на ликовну Академију свете Ане.Тамо је изучавао литографски занат и похађао часове цртања.
Код литографа Јохана Штадлера учио је литографију (по свему судећи и прве поуке о дагеротипији).Већ 1840. почиње да израђује уметничке литографије и исте године настају његове прве литографије Доситеја , Мушицког а затим и Вука Карађића.Исте године имао је прилику у Бечу да на академију цвете Ане види технику снимања на металне плоче француског сликара и једног од изумитеља фотографије Лија Дагера , које је послао на поклон аустриском цару.Ове слике су на Анастаса оставиле огроман утисак прецизношћу цртежа и финоћом детаља , па је пожелео да набави опрему и сам се испроба у новој техници.
Од велетворца Тирке , Анастасовог пријатеља и заштитника добио је новац како би купио Фојгтленденерову са објективом Јосефа Пецвала – модел Но. 3 , која га је коштала сто форинти.
Првим дагеротипијама које је направио Анастас није био задовољан , па је прешао на технику талботипије која му је више одговарала , у толико што је он своје фотографије користио за израду литографије.
Када су Карађорђевићи дошли на власт 1842. Јовановић губи стипендију и почиње да живи од литографије и помоћи Тирка.У Бечу прави иконе православним Грцима и Цинцарима.И даље је остао веран Обреновићима и кнезу Милошу , а затим је августа 1842. путовао по Чешкој и Немачкој са кнезом Милошем што је учврстило њихово пријатељство.Био је такође добар и са Његошем.
Јовановић је 1846. године завршио академију у Бечу.Пре тога је изучио два уметничка заната : литографски и фотографски и на тај начин је постао први Српски мајстор у тим дисциплинама.По завршетку студија на Бечкој академију Анастас живи веома динамично.То је време када је започео свој велики политичко – просветитељски и уметнички подвиг са покушајем издавањна дела „Споменици Србски“.Та велика идеја , која је дуго била његова најважнија замисао била је надахнута портретом Доситеја Обрадовића.
...

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------www.maturskiradovi.net 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!